Végre itt a tavasz, a jó idő, süt a Nap, a természet újjáéled. Ez lehetne az év legkirobbanóbb időszaka a mi életünkben is. Ám gyakran ez nincs így. Az emberek 50%-a panaszkodik a tavaszi szezonban jelentkező fáradtságra és kimerültségre. Mintha a világ előreszaladna, de mi lemaradnánk. Általában negatív hírnév övezi a tavaszi fáradtságot, pedig valójában a szervezetünk is megújul, alkalmazkodik, erősödik, csak ez több energiájába kerül, mint amennyit biztosítunk neki.
Mi a tavaszi fáradtság?
A tavaszi fáradtság egy specifikus, de egyénenként változó, testi, lelki, mentális, érzelmi tünetegyüttessel járó állapot. Nem orvosi probléma okozza. Egyszerűen ennek a folyamatnak a segítségével alkalmazkodik a szervezetünk a változáshoz.
Rendszerint 2-3 hétig tartanak a tavaszi letargia tünetei, az óraátállítást követő időszakban szoktak jelentkezni.
Hogy visszatérjek a természettel való párhuzamra, a fák virágoznak, illatoznak, mi pedig kókadozunk. Hol az igazság? Ha közelebbről megvizsgáljuk:
- A fa egész télen hibernált, minimálisra csökkentette az energiafelhasználását, pihent, erőt gyűjtött. Mi ezzel szemben ugyanúgy hajtottunk egész télen, mint az év bármelyik más szakaszában.
- A fa az anyatermészet törvényeit követve, virágba borul, amikor eljön az ideje. A mi szervezetünk is megújul, csak egy picikét komplexebb a belső világunk, lehetséges, hogy több időre van szüksége. Pláne, ha figyelembe vesszük, mennyi féle képpen tudjunk magunkat hátráltatni.
- Nem tudhatjuk a fának mekkora erőfeszítés és “fáradtság” a virág- és levélhajtás, nem kis munka az sem. Csak azt mi nem érezzük, a következményt látjuk csupán.
Ne érezzük tehát igazságtalanságnak a tavaszi fáradtság megjelenését. Ezek a tünetek a testünk jelzései, arra tanítanak, hogy figyeljünk befelé, hallgassuk meg, mit üzen, mire van szüksége, hogyan tudjuk segíteni. És ha megtesszük, sokszorosan meghálálja.
A tavaszi fáradtság tünetei – mit üzen a tested?
Az az igazság, hogy számtalan formában jelentkezhet a tavaszi “depi”. Mindenkinél más a tünetek kombinációja és erőssége, de legalább nyolc fő területet beazonosíthatunk:
- Általános fáradtság, kimerültség, mely nem múlik az éjszakai pihenés ellenére sem.
- Izomgyengeség, hamar kifáradunk
- Mentális fáradtság – csökken a figyelmünk, romlik a memóriánk, lassul a gondolkodásunk
- Érzékszervek zavarai – irritál az erős fény és zaj, homályos látás
- Alacsony életerő – alig van életkedvünk, kezdeményező-készségünk
- Emocionális zavarok – túlérzékenyek leszünk, ok nélkül is szomorúak, levertek vagyunk
- Fájdalmak – fejfájás, ízületi fájdalom
- Alvászavar – vagy nem tudunk aludni, vagy hiába alszunk, nem pihejük ki magunkat.
Mi lehet az üzenet? Nagyon szeretem a megszemélyesítéseket, segít jobban belegondolni a világ dolgaiba. Mire gondolhat a testünk? Pár ötlet:
- Kifogytak az energiaraktárak, spórolni kell
- Nem megfelelő a tápanyagok minősége és mennyisége, nincs mivel működni
- A sejtek megújulnak, oda küldöm az energiát, fontosabb a túlélés, mint az “agymunka”
- Épp irrtó elfoglalt vagyok, a nem létfontosságú szervek most háttérbe szorulhatnak
- A rendszer karbantartási munkálatai idején fennakadások várhatóak J)
- Eddig sötét volt, most annyi a fény, mi lett a megszokott ritmussal? Megint át kell állni…
Sorolhatnám, de biztosan értitek, nem ártani akar a szervezetetek, csak a maga legjobb tudása szerint végzi a munkáját. Úgy, ahogy, több ezer éve működik ez a körforgás és még megvagyunk, szóval, valamit csak tud! Mi lenne ha vádaskodás és önmarcangolás helyett, megállnánk figyelni? Örülni? Töltődni? Tanulni önmagunkról?
I am text block. Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo.